Урок математики у 4 класі
Тема уроку: Дія додавання. Закони додавання. Табличне і позатабличне додавання.
Мета: закріплювати обчислювальні навички учнів. Формувати вміння застосовувати закони додавання для зручності обчислень, розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, пізнавальні інтереси, емоції учнів за допомогою створення ситуації здивування, радості, зацікавленості; виховувати бережливе ставлення до природи. Її мешканців.
Обладнання: Демонстраційний і дидактичний матеріал, сигнальні картки.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Психологічний настрій.
От і все, дзвенить дзвінок
В гості йде до нас урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 4 класі
Діти просто молодці!
Елемент “Мозкового штурму”
- Пригадаймо, що ми робимо на уроках математики.
Ознайомлення з девізом.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок наш починаймо.
А девіз нашого уроку:
Учитель: Міркуємо… Учні: Швидко!
Відповідаємо… Правильно!
Лічимо… Точно!
Пишемо… Гарно!
На сьогоднішньому уроці ми повинні:
− пригадати багато правил і законів,
− каліграфічно писати.
−логічно мислити,
−швидко обчислювати,
−творчо працювати,
−збагачувати свої знання про природу та її лісових мешканців.
Отже можемо вирушати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Усний рахунок.
Їжачок наш мандрівничок приготував нам завдання для усного рахунку.
Гра “Допоможемо їжачкові”
Картки для колективного обчислення.
46000:100= 46000:1000=
8340:10= 72000:800=
145000= 2400:30=
2.Самостійна робота
Важко взимку птахам, холодно, голодно. Але деякі птахи радіють зимі − у них в цей час з’являються пташенята. Розв’яжіть ланцюжок прикладів і ви дізнаєтесь назву цього птаха.
12+10+5+3-20+1=11
Таблиця самоперевірки
Дятел-10
Шишкар -11
Лелека -12
3. Каліграфічна хвилинка.
Ми вміємо гарно усно рахувати . Повчимося красиво писати числа.
Напишіть число 10, збільшіть його у 10 разів, отримане число збільшіть у 10 разів, помножте відповідь на 10.
(10 х 10 х 10 х 10 =10000)
Запис в рядок 10, 100, 1000,10000. Прочитайте числа, які отримали. Як називаються ці числа? (круглі)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Проблемна ситуація
5+7=7+5 240+10=10+240
Що незвичного ви помітили ?
ІV.Вивчення нового матеріалу.
1.Самостійне опрацювання учнями тексту вправи № 301 за частинами.
2. Бесіда за прочитаним.
−Як називаються числа при додаванні?
−Які закони додавання ви знаєте?
7+5=12 5+7=12
а+в=в+а
Висновок! Від перестановки доданків сума не змінюється.
3.Закріплення вивченого ( розгляд таблиці)
4.Сполучний закон додавання.
4+(3+6) =13
(4+3) +6 =4+( 3+6)
(а+в)+с=а+(в+с)
Для чого ми вивчаємо ці закони? Для зручності обчислення.
У сумі кількох доданків можна переставляти доданки і брати у дужки будь-яким чином.
1+2+3=3+2+1
1+2+3+4=(1+4)+(2+3)
34+249+26=(34+26)+249=60+249=309
5.Первинне закріплення.
№ 302
Один учень виконує на дошці. Всі інші самостійно.
237+190+10=(190+10)+237= 200+237=432
Після виконання прикладів діти піднімають сигнальні картки.
Перевірка. Діти по черзі називають результати.
Вчитель.
Ви прекрасно потрудились,
та напевно вже втомились,
а щоб сили відновити,
треба трішки відпочити.
Фізкультхвилинка.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці пошукаємо.
Пострибаємо, як зайченята
Політаємо, як пташенята.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово,
А тепер до праці знову.
V. Розвиток математичних знань.
1. Робота над задачами. Які із задач розв’язуються дією додавання. (1,3,4)
1) 8+5=13дм 3) 8+4=12(л.) 4) 2+3=5(м)
2.Усне виконання завдань № 304, №305.
3. Самостійна робота. Диференційоване завдання № 306
І. варіант для сильних учнів.
Пам’ятка для розв’язування задачі
1.Прочитай задачу і уяви про що в ній йдеться.
2.Запиши задачу коротко і зроби малюнок.
3.Поясни, що показує кожне число і повтори запитання.
4.Подумай, чи можна зразу відповісти на запитання задачі. Якщо ні, то чому?
Про що треба дізнатися спочатку, а про що потім? Склади план розв’язування задачі.
5.Розв’яжи задачу.
6. Перевір розв’язання і дай відповідь на запитання задачі.
245+(245+а) , якщо а=78 ,то
245+(245+78)=(245+245)+78=578(км)
ІІ. Варіант для слабших.
107 235 399 448
+ + + +
188 184 246 233
----- ----- ----- -----
295 419 645 681
Діти після закінчення роботи піднімають сигнальні картки.
4. Самостійне виконання прикладів на картках.
54+249+16=(54+16)+249=249+70=593
35+170+30+225=(170+30)+(35+225)=200+260=460
16+110+14= (16+14)+110=30+110=140
VІ. Геометричний матеріал. Скласти ракету.
VІІ. Підсумок уроку.
Оцінювання роботи учнів.
Вчитель: −Ось і закінчився наш урок. Чого ми навчилися на уроці?
Я дякую вам за співпрацю. Нехай залишаться у вас міцні знання, хороші бали і прекрасний настрій. Турботливо ставтеся до тварин, птахів і природи, і не забувайте, що ми її частинка.
Ви і справді молодці. Впоралися з усіма завданнями, працювали дружно і старанно.
Збіг урок наш, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Та попереду у нас,
Багато веселих, цікавих уроків.
VІІІ. Домашнє завдання.
|